1980 yılında İstanbul’da doğan Burcu Yankın aslen Iğdırlıdır; Kürt-Azeri kültürüne sahip bir ailede yetişti. Boğaziçi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde okuyan sanatçı, çocukluk yıllarında başladığı müzik yaşantısına Boğaziçi Üniversitesi Folklor Kulübü’nde aktif bir şekilde devam etti; kulüpte akustik gitar, vokal ve vurmalı çalgılar alanında çalışmalar yürüttü. Dönemin kültürel ve politik canlılığı içinde, sanat çalışmaları yanında Boğaziçi Kadın Araştırmaları Kulübü’nde kadın çalışmaları ve ayrıca Kürt edebiyatı/kültürü çalışmaları içinde de yer aldı. Kürt müziği ve kültürüyle ilişkili bu çalışmaların bir ayağını da dil eğitimi oluşturuyordu. Dildar Şêxo, Zana Farqînî ve Cuma Çiçek’ten aldığı Kürtçe dersleri, sanatçının kendi kültürüyle de farklı bir ilişki kurmasını sağladı. Kürtçe yanında şu anda aldığı Farsça eğitimi de benzer şekilde Kürt-Azeri-Fars kültür atmosferini anlama çabasına önemli bir katkı sağlıyor.

Mezuniyet sonrasında, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (bgst) bünyesinde Kardeş Türküler projesinde uzun yıllar vurmalı çalgılar ve vokal alanlarında icracı ve eğitimci olarak çalıştı. Kardeş Türküler projesi kapsamında, Vizontele Film Müzikleri, Hemâvâz, Bahar ve Çocuk (H)aklı albümlerinde; Hiner Saleem’in Dol film müziklerinde yer aldı. Aynı zamanda Ara Dinkçiyan, Arto Tunçboyacıyan, Sezen Aksu başta olmak üzere birçok profesyonel ve yerel sanatçıyla aynı proje ve sahne çalışmalarında yer aldı.

Kardeş Türküler’in yanı sıra Gülistan Perwer, Birol Topaloğlu, Mikail Aslan, Bajar, Erkan Oğur, Sinan Çelik, Titi Robin, Abdal, Ahmet Aslan gibi sanatçılarla konser/albüm çalışmaları yürüttü. Şu anda Fırat Alkış ve Fuat Alkış’la birlikte kurmuş olduğu Miraz Erbane Topluluğu’nda ve Miraz müzik grubunda eğitimci ve icracı olarak çalışmaktadır. Grubun Çêber/The Door adlı bir de albümü bulunmaktadır.

Jî/Mother-Root sanatçının kendi beste ve Kürtçe sözlerinden oluşan ilk solo albümüdür.