1970 yılında İstanbul’da doğdu. 1980’de Almanya’ya göç etti ve bu yıllarda bağlamaya merak saldı. İlk resitalini on altı yaşında Viyana’da verdi. Sulzbach Rosenberg Müzik Meslek Lisesi’nde aldığı eğitiminin ardından 1997’de Leipzig Felix Mendelssohn Müzik-Tiyatro Yüksekokulu Klasik Müzik Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. Tiyatro oyunlarına besteler yazdı (Nazım Hikmet, Don Kişot). 2005-2015 yıllarında Codarts Konservatuvarı Dünya Müzikleri Akademisi’nde (Rotterdam) Bölüm Başkanlığı ve Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Bağlama ve Oda Müziği için bestelediği Lir ve Ateş, Bağlama için Denemeler ve Geleneksel Yorumlar adlı albümleri ve notasyon kitabı yayınlandı.

2013’de Augsburg Filarmonisi’yle birlikte icra etmek üzere bestelediği Dasein-Varoluş adlı Bağlama Konçertosu sahnelendi. 2016-2017 yıllarında Köln Konservatuvarı Dans ve Müzik Bölümlerinde dersler verdi.

Çocuklar için Ritim Alıştırmaları I-IV ve Çocuklar için Şarkılar (LAG 2014/2016) adlı müzik kitapları yayınlandı.

2015’de kurucu üyesi olduğu Pop Akademisi Dünya Müzikleri Bölümünde (Mannheim) Bölüm Başkanlığı ve Öğretim Görevlisi olarak çalışan Dinç’in Ahmet Aslan’la birlikte hazırladığı Duo albümü 2017 yılında yayınlandı.

Sanatçının son albümü Istanbul Live Concert BGST Records etiketiyle dijital platformlarda yerini alacak.