Ayşenur Kolivar ve Onur Şentürk’ün ‘Heyamoli – Karadeniz Dillerinde Çocuk Şarkıları’ projesinin ilk şarkıları BGST Records YouTube kanalında yayında.

Karadeniz müzikleri konusundaki çalışmalarıyla tanıdığımız Ayşenur Kolivar ve Onur Şentürk yepyeni bir projeyle karşımızda. Kolivar ve Şentürk, bu çalışmada, Karadeniz’de halen kullanılan ancak yok olma tehlikesi altında olan dillerin varlığına dikkat çekmek ve anadili eğitimine katkıda bulunmak amacıyla, çocuk şarkılarına odaklanıyor. Altuğ Yılmaz’ın danışmanlığında yürütülen proje kapsamında, Türkçe de dahil olmak üzere birçok dilde söylenen çocuk şarkılarının Lazca, Hemşince, Karadeniz Rumcası, Gürcüce ve Çerkesçe versiyonları hazırlandı ve kaydedildi.

Çocukların kendi anadillerinde çocuk şarkılarına ulaşabilmesine katkıda bulunmak amacıyla yola çıkan ve BGST Records’un yapımcılığında hazırlanan projede, şarkıların üzenlemelerini Onur Şentürk, sözlerin çeviri ve uyarlamalarını ise İsmail Avcı (Lazca), Mahir Özkan ve Hikmet Akçiçek (Hemşince), Fatih Meydan, Kenan Yaşar ve Göksel Yılmaz (Gürcüce), Murat Papşu (Çerkesçe) ve Mehmet Akif Yıldırım (Karadeniz Rumcası) yaptı. Şarkıların icrasında Ayşenur Kolivar ve Onur Şentürk’e her dil için özel vokal grupları eşlik etti; bazı şarkılara çocuklar da katıldı. Kayıtları halen devam eden projede yer alan şarkılardan “Küçük Yıldız”, ressam sanatçı Zeycan Alkış’ın bu şarkı için hazırladığı video eşliğinde, BGST

Records’un Youtube kanalı üzerinden dinlenebilir.

Proje kapsamında, “Sen de söyle!” sloganıyla, çocukların ve Doğu Karadeniz’de kullanılan bu dilleri öğrenmek isteyen herkesin, ‘Heyamoli’ şarkılarını kendi performanslarıyla kaydedip paylaşabilecekleri Facebook ve Instagram sayfaları oluşturuldu. Şarkıların karaoke ideolarına

Youtube’dan ulaşılabilecek. “Heyamoli” repertuarının daha çok çocuğa ulaşabilmesi için, Ayşenur Kolivar ve Şentürk, Eylül ayından itibaren, başta Karadeniz’de olmak üzere pek çok yerde çocuklarla atölyeler düzenleyecek ve küçük dinletiler yapacak.

  • Bidzig Astağ